Dlaczego Instagram jest toksyczny?
„Około 32% kobiet korzystających z Instagrama czuje się gorzej na temat swojego ciała”. To jeden z niepokojących wniosków z wewnętrznego raportu Facebooka na temat jego flagowej aplikacji, który teraz wyciekł do mediów.
Niniejsze badania analizują negatywny wpływ tej sieci na populację, a w szczególności wśród młodych ludzi. Fakt, że sama firma potwierdziła i udokumentowała ten fakt, rozwiewa wszelkie wątpliwości, które mogłyby istnieć w związku z tym ryzykiem.
Chociaż nie jest to sieć społecznościowa z największą liczbą użytkowników (obecnie ma 1,221 mln), to właśnie ona rośnie najbardziej: w ciągu pięciu lat potroiła liczbę kont i jest ulubioną siecią millenialsów.
Jednym z głównych efektów działania tej sieci jest „negatywne porównanie społeczne”, które powoduje, że użytkownicy wartościują siebie na podstawie swojej atrakcyjności, bogactwa i sukcesu w porównaniu z innymi. Pogoń za ideałem piękna jest szkodliwa. W nierealnym świecie Instagrama, atrakcyjna sylwetka jest często przedstawiana jako jedyna brama do sukcesu i akceptacji społecznej. Ten przekaz może być bolesny, wykluczający i wypaczający dla tych, którzy nie czują się komfortowo ze swoim ciałem.
Oto inne powody, które sprawiają, że Instagram jest potencjalnie toksyczną siecią społeczną:
Fizjologia jako prezentacja. Obraz jest niemal jedyną cechą prezentacji w tej sieci. Porównywanie się z tysiącami zdjęć komplikuje akceptację samego siebie.
Fałszywa, ale zawsze doskonała rzeczywistość. Świat, który wyświetla się na Instagramie, to świat nierealny, który jest wynikiem tendencyjnej selekcji (pokazujemy to, co najlepsze, a pomijamy to, co najgorsze) i z upiększającymi filtrami. Jeśli porównujemy się do tego świata bez świadomości, że jest on fikcyjny, nasza rzeczywistość kończy się dość przygnębiająco
Bardzo wrażliwa grupa docelowa. W wieku, w którym dopiero kształtujemy swoją osobowość i uczymy się akceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, wspomniany kontrast może być szczególnie niszczący. Młodzież charakteryzuje się dużą wrażliwością emocjonalną, a przedłużający się rozwój procesu refleksyjnego i kontroli poznawczej może powodować, że młodzież jest szczególnie reaktywna na tego typu media.
Bardzo trudno jest się wylogować. Media społecznościowe dużą zdolność do absorbowania zainteresowania, czasu i poświęcenia, co pozbawia nas innych aktywności. Sieci społeczne są starannie zaprojektowane, aby nas zainteresować i poświęcić im nasz czas.